Трави та рослини по алфавіту

Інтересні матеріали

Золототисячник  

Золототисячник

Золототисячник малий (Centaurium erythraea Rafn) - Сем. Тирличеві.

Золототисячник і його опис

Золототисячник зустрічається під назвами золотникова трава, золототисячник зонтичний, золотник. На ряду з такими рослинами як тирличвахта трилиста відноситься до розділу тих, що містять гіркоті.
Золототисячник — частіше дворічна, рідше однорічна рослина, що досягає висоти 40 см, з тонким коренем. Стебла золототисячник має тонкі, четирех-гранниє, що стрункі, такі, що закінчуються щитковидними соцветіямі з дрібними яскраво-рожевими, трубчастими квітками. В поверхні грунту розвиває розеткове довгасто-оберненояйцевидне, тупе листя з п'ятьма дугоподібними головними жилками. Стеблове листя в рослини золототисячник супротивні, суцільнокрайні, сидячі, лінійно-ланцетові. Насіння в лікарської рослини золототисячник дрібні, коричневого кольору, розташовані в двостулкових коробочках. Квітне золототисячник з червня до вересня.
Розмноження золототисячника, збір і зберігання

Зустрічається золототисячник в європейській частині СНД, на Кавказі, в Середній Азії на заливних лугах, між чагарниками, по берегах річок. Розмножується золототисячник посівом насіння в грунт на глибину 0,5—1,5 см в рядки, в лунки. Міжряддя 45—60 см, відстань між лунками 20—40 див. Збирають траву золототисячник в період цвітіння, зрізаючи квітучі втечі вище за прикореневе листя. Сушать під навісами або в сушарках при 40—50°. Зберігають сировину в добре провітрюваних приміщеннях; термін придатності 3 роки.
Золототисячник і його склад

Використовують траву золототисячник, в якій містяться коштовні біологічно активні з'єднання: алкалоїд генцианін (0,6%); ірідоїдниє глікозиди (0,3%): генциопікрін, ерітаурін, ерітроцентаурін; флавоновий глікозид центаурін; органічні кислоти (олеаноловая і ін.); ефірне масло; слизи.
золототисячник в надземній частині містить: зола — 3,82%; макроелементи (мг/г): До - 10,40, Са - 3,80, Mg - 1,60, Fe - 0,20; мікроелементи (КБН): Mn-0,17, Cu-0,63, Zn-0,69, Мо-0,60, Cr-0,38, А1-0,09, Ва-0,65, V-0,02, Se-6,00, Ni-0,54, Sr-0,08, Pb-0,05. B-55,60 мкг/г. He виявлені Co, Cd, Li, Ag, Au, I, Br. Концентрує золототисячник Se, Cu, Zn.
Вживання золототисячника, лікування травою золототисячник

Лікарська форма: настойка гірка (60 частин трави золототисячник, 60 частин трави трилисника, 30 частин кореневищ лепехи, 30 частин трави полину, 15 частин шкірки мандарина і настою трави золототисячник) . Застосовують настойку для підвищення апетиту, поліпшення травлення, при зниженій функції кишково-шлункового тракту.
У традиційній медицині золототисячник застосовують при малярії і дизентерії, печії, недокрів'ї, хворобах печінки і нирок, туберкульозі легенів, алкоголізмі, для збудження апетиту і як протиглистове.

  Переглядів: 2215

{lb} {lb}